A Preakness Stakes egyszerre lett és nem lett a Kentucky Derby visszavágója - de úgy, mint még soha.
Egyrészt nem nevezhetjük visszavágónak, hiszen a Churchill Downs-i nyerő, Mage volt az egyetlen, aki harcba szállt a Hármas Korona második ágáért. A tét azonban nem csak az ikonikus triplázás esélyének megtartása és a borsos fődíj volt; két hete hatalmas meglepetést jelentett győzelme, így most erősíthette meg a szakma előtt, hogy nem volt véletlen az a trófea.
Ez csak részben sikerült: korrekt, de nem kiemelkedő bronzérmet szerzett bő két hosszal a nála gyorsabbak mögött, ami nagyjából a Derby előtti ígéretes, de nem elsöprő formájának felel meg. Persze bizonyára az is rátesz a dologra, hogy ellenfelei frissen érkeztek, míg ő élete talán legnehezebb versenye után, így véletlen sem szabad leírni - a szezon hátralévő részében bizonyára tisztább képet kapunk róla, mennyire jó ló valójában.
Másrészt viszont nagyon is a Kentucky Derby visszavágója volt a Preakness Stakes, mégha nem is a lovak szempontjából. Bob Baffertet, az ország egyik legsikeresebb trénerét ismételt doppingügyei miatt kitiltották az idei Derby-ről, itt azonban visszacsatlakozhatott az évjáratversenyek folyamába. Tette mindezt úgy, hogy mikor National Treasure hatalmas csatát követően végül maga mögé utasította Blazing Sevenst, immáron nyolc győzelemmel hivatalosan is a Preakness történetének egyedüli legeredményesebb idomárjává lépett elő. (Eddig holtversenyben állt R. Wyndham Waldennel.)
Persze a lovakat sem sorolhatjuk mellékszerepbe: National Treasure és Blazing Sevens olyan izgalmakat szolgáltattak a nagyközönségnek, mint a filmekben. Fej fejt fordultak a célegyenesbe, majd egy pillanatra nem tágítottak egymás mellől. Végül fejhossz döntött előbbi javára, ezzel Quality Road fiának első kiemelt győzelme rögtön az első királykategóriás (Gr1) kupáját is jelentette.
Szintén első alkalom volt ez John Velazqueznek is; hiába vezeti a zsokék országos rangsorát nyeremény alapján, és hiába választották be a Hírességek Csarnokába, Preaknesst még nem nyert. Egészen tegnap hajnalig.
"Ez az üzlet tele van fordulatokkal, hegyekkel és hullámvölgyekkel" - mondta Baffert, összegezve a napot és az időszakot is.
Valóban, egyik sem indult neki fényesen - és akkor még finoman szóltam. Néhány futammal korábban egy másik idomítottja, Havnameltdown
Ennek számos oka lehet, az viszont biztos, hogy változásra van szükség. És remélhetőleg akkor újra kellemetlen szájíz nélkül élvezhetjük ezt a sportot - úgy, ahogy megérdemelné.
Kép: Preakness Stakes twitter
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.