Az angol szakemberek szerint az áprilisban futott 1600 méteres “2000 aranyas” versenyt a korai, gyors ló nyeri, a június elején kiküzdött nagy mezőnyű Derbyt a szerencsés, de ősszel a St. Legerben, 2800 méteren érvényre jut a klasszis, a távbírás, az acélosság!
Vasárnap futják a 150. Magyar St. Legert, így nézzük a futam hőseit:
Buccaneer fia, Cadet az első Leger nyerő, 1870-ben.
A főként angol lovasok tarolása elképesztő volt az első évtizedekben. Az első magyar zsoké, aki megnyerte a futamot, Bonta Ferenc volt 1905-ben Horkyaval. Több versenyünkben is ő az első egyébként.
A következő évben viszont minden idők legjobb magyar lovasa, az e futamban nyolc sikerével is csúcstartó, Janek Géza győzött Rizi-Bizivel.
Az ötvenedik kiadás nyerői: Harsona és Pretzner Imre 1920-ban.
1922-ben Levandel II. az első derby-Leger duplázó.
1925-ben holtverseny, méghozzá a derby első két helyezettje, Bajtárs és Pronto között.
1936-ban Try Well győzelme Hármas Koronát ért.
1952: A győztes Tornabuoni. A tréner: Balogh János, a zsoké, fia: Balogh Lajos, a magyar lóversenyzés legfiatalabb championja. 16 évesen szerezte ezt a címet két évvel korábban.
1948 és 1953 között, azaz hat éven át kancák nyerték a Legert és ezt majdnem sikerült megismételni 1988-92 között, amikor öt éven át oktatták a méneket. A második világháborút követően 21 nyerőt jegyezhettünk fel közülük.
1954-56 között, három éven át Róbert Endre ivadékai nyerték a futamot. Érdekes, hogy a papa, 1948-ban megnyerte a Derbyt, de a Legert nem (vagy nem indult benne?)
1960-ban Hadnagy győzelme révén újabb családi siker. A lovasként 13x-os derbynyerő Esch Győző ekkor már idomár, így a nyeregben fia, Esch Sándor ült. Ők láthatóak a nyitóképen.
1970-71-ben kétszer is Ausztriába került az első díj.
A századik kiadást, a csodálatos Immer (Aperianov/Hertelendy) nyerte meg 1972-ben.
1990-ben Klimscha Teresa az első nyerő hölgy tréner, aki '91-ben rögtön ismételt is.
A női idomárok három éven át taroltak 1998 és 2000 között is. Dr. Csicsai Friderika sikere után a következő két esztendőben Kanics Melinda ünnepelhetett. Szintén 1998-ban jegyezhettük fel az első nyerő női zsokét: Marianne K. Elmiger vált bajnokká.
2010 és 13 között Kovács Sándor jegyzett zsinórban négy győzelmet trénerként.
2015-ben a zöld asztalnál hirdettek győztest. „A Versenyintézőség hivatalból óvást emelet a Célbíró által elsőnek helyezett El Dorado (2) ellen a befutóban való szorítás, nekilovaglás és az egyenes irány be nem tartása (Quelindo) címén. Az óvást megtárgyalta, és élt a hátrahelyezés jogával. A Célbíró által elsőnek helyezett El Dorado-t (2) a Célbíró által másodiknak helyezett Quelindo (3) mögé helyezte. Befutási sorrend: Quelindo (3) El Dorado (2) Megkapó (7)”
Derbynyerők, akik győzni tudtak a Legerben is: Lavendel II, Bajtárs, Starlight, Cagliostro, Try Well, Lubica, Rubint, Roppant, Hadnagy, Imperiál, Nótás kapitány, Immer, Anda, Íjász, Bilbao, Dimitrij, Bűvölő, Try Star, April Sun, Saldenzar, Ostinato, Esti Fény. (22/99)
Hogy közülük ki és miért NEM lett Hármas Korona bajnok, arról itt írtunk hosszabban.
Nézzük a rekordereket 1947-től:
A trénerek királya (itt is) Aperianov Zakariás hét sikerrel, a zsokéké pedig Stanislav Georgiev és Vas József (4-4).
A versenyrekordot Esti Fény érte el 2018-ban (2.53.0). A legtöbb nyerőt Buccaneer és Imperiál adta (6-6). Imperiál ivadékai 1971-74 között, négy éven át legyőzhetetlenek voltak.
Az új évezred bajnokai:
A 150. Magyar St. Leger következik!
Képek: Horváth József, Aperianov Pannika
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.