Vasárnap minden idĹ‘k egyik legkiválĂłbb szakemberĂ©re, mindannyiunk örök tanĂtĂłmesterĂ©rĂ©re, pĂ©ldakĂ©pĂ©re, a francia BecsĂĽletrend tiszti keresztjĂ©vel kitĂĽntetett Kozma Ferencre emlĂ©kezĂĽnk.
Kozma Ferenc Emlékverseny, 1200 méter
(1907-ig Kárpáti dĂj, 1948-ig Kozma Ferenc EmlĂ©kverseny, 1992-ig Köztársaság DĂj, 1949-ig 1100 m.)
A rĂ©gi lĂłtenyĂ©sztĂ©si szakemberek zöme is már csak harmadkĂ©zbĹ‘l tudja, ki volt leveldi Kozma Ferenc (1826-1892), jĂłllehet gigantikus emlĂ©koszlop Ĺ‘ a magyar gazdasági Ă©let Ă©s versenylĂłtenyĂ©sztĂ©s törtĂ©netĂ©ben. Deák Ferenc nemzedĂ©kĂ©hez tartozott, Ă©s a haza bölcse igen bölcsen felismerte a szabadságharc ifjĂş hĹ‘sĂ©ben a szervezĹ‘tehetsĂ©get Ă©s az elkötelezettsĂ©get, ezĂ©rt a kiegyezĂ©s utáni elsĹ‘ kormány földművelĂ©sĂĽgyi minisztere Ĺ‘t bĂzta meg a LĂłtenyĂ©sztĂ©si Ăśgyosztály vezetĂ©sĂ©vel.
Hatalmas feladat volt ez. De Kozma Ferenc sikerrel birkĂłzott meg vele. Keze alatt a hazai mĂ©nesek, mĂ©ntelepek mintagazdaságokká váltak, elsĹ‘rendű telivĂ©ranyagot szerzett be Ă©s állĂtott tenyĂ©sztĂ©sbe. Ez Ă©s a versenyzĂ©s, mint kiválasztĂł folyamat magas szintre emelĂ©se Ă©s segĂtĂ©se volt az alapja annak a 25 Ă©vig tartĂł korszaknak, ami a világban oly elĹ‘kelĹ‘ helyre segĂtette a magyar lovat. ElĂ©g talán csak megemlĂteni az 1878-as párizsi világkiállĂtást, ahol a magyar lovat bemutatĂł Kozma elnyerte a francia BecsĂĽletrend Tiszti KeresztjĂ©t. Egyesek szerint ellensĂ©ge volt az ĂĽgetĹ‘lĂłnak. Nem kĂvánunk a vitában állást foglalni, csak megjegyezzĂĽk, Kozma Ferenc működĂ©sĂ©nek idĹ‘szakára esik a magyar jukker orlovval Ă©s amerikaival valĂł keresztezĂ©se, amely mĂ©rföldes csizmával vitte elĹ‘re a magyar ĂĽgetĹ‘tenyĂ©sztĂ©s Ă©s versenyzĂ©s szĂnvonalát. Az igĂ©nytelensĂ©get, a zűrzavart azonban nem tűrte. Páratlan lelkiismeretessĂ©gű hivatalnok Ă©s puritán jellem volt.
Kép: Wikipédia
Magas pozĂciĂłi Ă©s számos kĂĽlföldi kitĂĽntetĂ©se ellenĂ©re szegĂ©nyen halt meg a számára oly kedves MezĹ‘hegyesen.
Nézzük, kik voltak a róla elnevezett verseny hősei!
Mindenki betĂ©ve tudja, hogy az ötszörös bajnok VárosbĂrĂł (2007-2011) Ă©s a szuperkanca, utolsĂł nemzetközi klasszisunk, a nyitĂłkĂ©pen látható Alfkona, nĂ©gyszer (2012-2015) diadalmaskodott ebben a futamban.
TekintsĂĽnk azonban vissza kicsit a kezdeti Ă©vekre!Â
1897-ben Busserl az elsĹ‘ bajnok, az 1887. Ă©vi Nemzeti DĂj-nyerĹ‘ Zsupán fia.Â
1913-ban holtverseny Per bacco Ă©s Miczi között.Â
Az 1926. Ă©vi Magyar Derby bajnoka, NaplopĂł már kĂ©tĂ©vesen is meglehetĹ‘sen gyors volt, mert Gutai Jánossal Ĺ‘k nyertĂ©k az 1925. Ă©vi kiadást. 1934-ben Duce ugyanĂgy.
1944-ig kellett várni az elsĹ‘ cĂmvĂ©dĂ©sre: Marconi duplázott.
Az ötvenedik kiĂrást Ramona nyerte 1948-ban (1100 mĂ©terre).
1951-ben Balogh János indulĂłnak adta a kĂ©tĂ©ves Tornabuoni-t, akit 43,5 kilĂłval lovasĂtottak ki. SzerencsĂ©re fia, az elĹ‘zĹ‘ Ă©vben 16 Ă©vesen champion (!) Balogh Lajos tudta vállalni ezt a sĂşlyt Ă©s meg is nyertĂ©k a versenyt.Â
A második világháborút követő első évtizedekben több kétszeres győztest is találunk (pl. Bánk, Babánk, Fapipa, Tornabuoni), de 1964-ben Mimi a második, aki két egymást követő évben nyert „Kozmát.”
Az 1964-es győzelem a harmadik zsinórban a zseniális Krusnyiczky Mártonnak.
1965 Ă©s 68 között a nĂ©gy cĂmbĹ‘l három Ausztriába kerĂĽlt, de szerencsĂ©re mindhárom kupa, az örök magyar Vasas VendelnĂ©l landolt.
1990-ben Franciscus is cĂmet tudott vĂ©deni, ahogyan öt esztendĹ‘vel kĂ©sĹ‘bb Tahasun is.
1993-ban NĂ©meth IldikĂł az elsĹ‘ gyĹ‘ztes hölgyidomár, azzal a Wukkal, aki nĂ©vadĂłja Molnár Gyöngyi egy mai idomĂtottjának.
1998-ban a kĂ©t Ă©vvel korábbi derby hĹ‘se, Pierro a gyĹ‘ztes a 100. kiadásban. "A jĂł lĂłnak nincsen távja - mondta NĂ©meth IldikĂł korábbi idomĂtottjárĂłl. Pierro igazolta ezt, hiszen máig egyetlen olyan telivĂ©r, aki derbygyĹ‘zelmĂ©t követĹ‘en nyerte ezt a futamot, Ă©ppen a derbytáv felĂ©n.Â
2000-2002 között három Kanics Melinda, azaz Bagi siker zsinórban.
A csĂşcstartĂłk (1947-tĹ‘l):Â
Versenyrekord: 1.07.2 VárosbĂrĂł (2008), aki – ahogy fentebb Ărtuk - zsinĂłrban ötször nyerte, de nĂ©gy kĂĽlönbözĹ‘ lovassal!
Zsokék: 6 győzelem S. Georgiev és Kovács S.
Idomárok: 7 győzelem Aperianov Z.
Apamének: 6 győzelem Imperiál.
A cĂmvĂ©dĹ‘ Csontos Pál idomĂtásábĂłl Vain Hope.
Forrás: Horváth József, nyitókép: dr. Kovács Gábor
A bejegyzĂ©s trackback cĂme:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.