Nem lőjük le a poént, de semmi változás.
Egyre nyomasztóbb a Csontos istálló fölénye.
Lovak:
Toronymagasan Géza emelkedik ki három nagydíjgyőzelmével sőt, ha idevennénk a Donau Derbyt is, akkor mesternégyest jegyezne. Mellette senki nem tudott két nagydíjat sem nyerni, sőt címet védeni is csak Agreement, a Lovaregyleti Díjban.
Így formalitás idén az Év Lova szavazás.
A három kétéves futam kupái három lónál, míg a klasszikusoké négynél!
A tenyészhelyeknél tarolt Írország. Itt is óriási a fölény. Húszból tíz nekik, majd a németek következnek hárommal.
A magyar tenyésztésű lovak sajnos súlytalanok voltak idén. Kizárólag Szibéria került a listára, de a Kovács Mihály Emlékverseny zárva van az importok előtt. Azért is szembetűnő a visszaesésük, mert a legutóbbi két évben, egyaránt négy-négy nagydíjat nyertek.
Apamének:
Nyilvánvalóan Géza apja, Sioux Nation a bajnok, fia három győzelmével. A „maradék” tizenhétben nincs duplázó.
Idomárok:
2016 után a leggyászosabb/legörömtelibb éve a magyar galoppsportnak. Öt kupa (Millenniumi, Kincsem, Imperiál, Overdose, gr. Károlyi) került külföldre.
Csontos Pál azonban még így is kilencet tehet vitrinjébe, ami egészen félelmetes mutató a 20 nagydíjat tekintve.
Mellette Molnár Gyöngyi nyert kettőt. Itt kell megemlíteni, hogy öt éve sem treníroz, de már két Szent László Díjat nyert a Nemzeti Vágta nagyasszonya. Kovács Sándor szintén duplázott, ráadásul a Kancadíjban trénerként címet védett. Azonban az is világosan látszik, hogy Kovács Sanyi istállója is egyre nehezebben tudja a lépést tartani Csontiéval. Míg 2023-ban még 10:6 volt az állás a "két nagy" között, az idén már 9:2.
Csontos Pál szinte egész szezonban a dobogón állt. Csak a lovasok és a tulajdonosok váltakoztak mellette.
Mellettük csak Maronka Gábor (Kozma F. ev.) és Soltész András (Leger) tudott labdába rúgni. 2025-ben - még jobban - minden siker fel fog értékelődni, amit a külföldiek, vagy a Csontos istálló ellen nyernek majd a riválisok.
Lovasok:
A lovasoknál még katasztrofálisabb a helyzet. Magyarországi születésű lovasok közül, csak ifj. Kozma István, ifj. Fejes Lajos és Farkas Dorottya nyertek kiemeltet. Utóbbi az egész év egyetlen nagydíjnyerő hölgylovasa. Dorka győzelme kapcsán egy érdekesség: a Kritériumban az elmúlt nyolc évben négyszer hölgylovas nyert.
"Pityuka" hozta 2023-as formáját, ismét ötször mehetett fotózásra. Ez a szám éppen megegyezik Georgievével. A bolgár bajnok láthatóan igyekszik lehetőséget adni a fiatal csapattársaknak, így nyerhetett Hazafi Díjat Kelemen Zénó. A nagy visszatérő, a két szezont kihagyó Jozef Parigál álomszerű éve lesz az idei. 2024-ben Kovács Mihály Emlékverseny és Szent László díj-nyerőnek vallhatja magát. Ötöt nyert a „Csehszlovák különítmény", azaz a Havlík, Línek, Palik trió is.
(A Magyar Derby hercege mutatói kezdenek visszaesni. Línek az elmúlt két szezonban mindösszesen három nagydíjat nyert nálunk. Persze ne feledjük, évek óta két szerepben láthatjuk. Hazájában lovasként Palik mögött második, míg idomárként Kubovicova és Stangel mögött harmadik az idei szlovák championátusban.)
Gratulálunk minden nagydíjnyerő csapatnak!
A tévedés, elszámolás jogát most is fenntartjuk!
Képek: ZlPhotos
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.